Upoznajte Erasmus+ ambasadore za obrazovanje odraslih!
Agencija za mobilnost i programe Europske unije (AMPEU) imenovala je pet Erasmus+ ambasadora iz područja obrazovanja odraslih za razdoblje 2022. – 2024. godine. Riječ je o iskusnim korisnicima s dugogodišnjim iskustvom u provedbi Erasmus+ projekata.
Uloga mreže ambasadora je promovirati program Erasmus+ diljem Hrvatske, informirati o mogućnostima koje program pruža, a organizacijama zainteresiranim za sudjelovanje u programu kao i Erasmus+ korisnicima pružiti praktične savjete za što uspješniju pripremu projektnih prijedloga i provedbu projekata.
Erasmus+ u području obrazovanja odraslih nudi mogućnosti obrazovanja kroz cijeli život za sve odrasle osobe, od umirovljenika preko nezaposlenih do osoba s manje mogućnosti. Obrazovanje ranjivim skupinama u društvu pruža priliku za kvalitetniji život što je ujedno i jedan od prioriteta programa Erasmus+. Projekti mogu biti usmjereni na mobilnosti ili partnersku suradnju s inozemnim ustanovama. Odlazeći na mobilnost u različite ustanove u inozemstvu sudionici stječu nova iskustva i znanja te dijele dobre prakse. Projekte mogu prijaviti organizacije koje provode formalno, neformalno i informalno obrazovanje odraslih poput pučkih otvorenih učilišta, knjižnica, muzeja, centara za kulturu, udruga, lokalnih i regionalnih tijela te drugih organizacija aktivnih u području obrazovanja odraslih.
Izabrani ambasadori su naši korisnici s dugogodišnjim iskustvom u provedbi Erasmus+ projekata stoga je njihova suradnja s Agencijom od iznimne važnosti jer našim prijaviteljima i korisnicima mogu pružiti konkretne i praktične savjete te predstaviti prokušane primjere uspješnog razvoja projektnih prijava i provedbe projekata.
Krenimo s upoznavanjem naše velike petorke:
Davor Špoljar ravnatelj je Muzeja grada Pregrade, prvog muzeja kojemu je odobrena Erasmus akreditacija. Uz to gospodin Špoljar je i bivši stipendist Europske komisije, koji je završetkom interdisciplinarnog doktorskog studija arheologije u Ljubljani započeo svoje višegodišnje iskustvo pripreme, provedbe i nadzora nad EU projektima financiranim iz različitih programa i fondova među kojima je i naš Erasmus+. Kao najdojmljivije Erasmus+ iskustvo navodi sudjelovanje na događanju u sklopu projekta DigiMentor – Digital Promotion and Protection Skills for Creative and Tradition Industries na krajnjem sjeveru Norveške. Tamo je imao privilegiju upoznati autohtonu europsku zajednicu naroda Sámi, gospodare sobova i njihovu nevjerojatnu kulturu, običaje i jezik u surovom okolišu na obalama Barentsovog mora. Zahvaljujući sudjelovanju u programu Erasmus+ muzej je postao prepoznatljiv kako na nacionalnoj razini tako i izvan granica Hrvatske, čime se osobito ponosi. Titulu Erasmus+ ambasadora doživljava kao veliko priznanje i krunu dosadašnjeg rada, ali i obvezu da se trudi još više i opravda ukazano povjerenje. Pozitivnim primjerima i pričama o programu nastojat će svoje iskustvo prenijeti drugim kolegama i kolegicama kako bi ih motivirao na uključivanje u program Erasmus+, a samim time i pridruživanje velikoj europskoj obitelji!
Svaka mobilnost je jedinstveno iskustvo, a osim što sudjelovanje u programu Erasmus+ obogaćuje sudionika mobilnosti na profesionalnoj razini, kroz mobilnosti se usavršava znanje stranih jezika, stječu se nova poznanstva i prijateljstva te stvaraju nove veze između europskih zemalja.
Daniela Drandić voditeljica je programa Reproduktivna prava u udruzi Roda koja je odmah po zaposlenju iskazala želju za sudjelovanjem u Erasmus+ projektima. Uz mentoriranje AMPEU-a i drugih iskusnih provoditeljica programa, gospođa Drandić je saznala kako Erasmus+ nije samo za studente, kao što većina misli, i tako napokon započela svoju Erasmus+ priču. Danas aktivno i uspješno provodi različite projekte u području obrazovanja odraslih, a kao najznačajnije Erasmus+ ostvarenje navodi platformu za e-učenje koju je partnerski tim kreirao nakon završetka edukacija održanih u sklopu projekta. S ponosom naglašava kako je platforma jako popularna te kako je svaka treća trudnica u Hrvatskoj pohađala neki njihov e-tečaj. Uz to naglašava da im je sudjelovanje u Erasmus+ projektima omogućilo podizanje vlastitih kapaciteta za obrazovanje odraslih, ali i kreiranje korisnih digitalnih alata za roditelje poput knjige o trudnoći, porodu i babinju koja je dostupna kao e-knjiga i zvučna knjiga, zatim mobilne aplikacije Expecting za trudnice i njihove partnere te mobilne aplikacije Growing za roditelje djece starosti do 3 godine. Titulom Erasmus+ ambasadora izuzetno se ponosi, osobito jer se u projektima ponekad susretala s velikim izazovima koje je, zahvaljujući podrški zaposlenih u AMPEU-u, uspjela savladati. Upravo zato preporučuje svojim kolegicama i kolegama mogućnosti koje Erasmus+ nudi svim vrstama organizacija koje se bave obrazovanjem odraslih.
AMPEU je jedan od rijetkih donatora kojemu je na prvom mjestu kvalitetna provedba projekta i kvalitetni ishodi, a na drugom mjestu administracija, što je rijetkost u Hrvatskoj danas.
Ana Majurić pomoćnica je ravnatelja Pučkog otvorenog učilišta Zagreb (POU), najveće ustanove za obrazovanje odraslih u Republici Hrvatskoj. U Erasmus+ projektima sudjeluje od samog početka kreirajući i provodeći projekte u kojima je POU bio nositelj, ali i partner. Kao najznačajnije Erasmus+ ostvarenje navodi projekt HEIM (Heritage in Motion ili Nasljeđe u pokretu) čiji je osnovni cilj bila promocija temeljne vrijednosti europske kulturne baštine kod starijih osoba. Projekt je također implementirao inovativne metode za podučavanje poput učenja u kontekstu, obrnute učionice, projektne nastava te upotrebe IKT-e. Gospođa Majurić ističe da sve naučeno kroz Erasmus+ projekte nastoje primijeniti u svom radu kako bi unaprijedili poslovanje same ustanove i ostvarili značajne rezultate. Upravo zato titulu Erasmus+ ambasadora gleda kao jedinstvenu priliku da Erasmus+ pozitivna iskustva Pučkog otvorenog učilišta Zagreb prenese i predstavnicima drugih ustanova za obrazovanje odraslih, koji još nisu bili korisnici ovog programa, kako bi i sami postigli isto. U želji da osnaži i motivira potencijalne korisnike svoje iskustvo prenosit će im putem radionica, predavanja te razgovora.
Sudjelovanje u Erasmus+ omogućilo je meni i mojim kolegama iz Pučkog otvorenog učilišta Zagreb stjecanje novih vještina i znanja te upoznavanje s različitim načinima rada u sličnim ustanovama za obrazovanje odraslih u Europi.
Janja Maras je bivša radijska novinarka koja je radom na različitim novinarskim pozicijama stekla dragocjeno iskustvo koje joj je pomoglo pri radu na novoj poziciji - viša knjižničarka i stručna suradnica za marketing, odnose s javnošću i međunarodnu suradnju Matične i razvojne službe Knjižnice grada Zagreba (KGZ). Osim što je surađivala na promociji različitih KGZ-ovih projekata, sudjeluje i u osmišljavanju i pisanju Erasmus+ projekata kao projektni koordinator. Prednost Erasmus+ programa vidi u naglasku na samom sadržaju prijavljenih projekata, a ne na ostalim projektnim detaljima. Uz to posebno ju je dojmila prilagodba projektnih aktivnosti usred pandemije koronavirusa za što ističe kako je prije svega zaslužna dobra organizacija i planiranje provedbe mobilnosti te vrlo susretljivi i otvoreni partneri. Gospođa Maras ističe kako kroz Erasmus+ program Knjižnice grada Zagreba imaju mogućnost ostvariti svoju misiju i viziju osnaživanjem svojih djelatnika u njihovim kompetencijama, ali i poticanjem djelatnika na cjeloživotno obrazovanje i usavršavanje. Titulu Erasmus+ ambasadora doživljava kao veliko priznanje Knjižnicama grada Zagreba, ali i njoj osobno jer potvrđuje uspješnost u osmišljavanju i provedbi projekata na europskoj razini. Ona će, kao i do sada, nastaviti promovirati prednosti Erasmus+ programa svojim kolegama i kolegicama te ih motivirati na priključivanje. Kao ambasadorica sada će to činiti kroz razne aktivnosti poput sastanaka, stručnih skupova, prezentacija i susreta.
Upravo Erasmus+ otvara cijeli niz mogućnosti u kojima knjižnice mogu unaprijediti svoje poslovanje, dodatno osnažiti svoje zaposlenike, steći nova iskustva u susretima s kolegama iz drugih zemalja te širiti mrežu suradnika.
Josip Sobin je svoju ljubav prema obrazovanju otkrio za vrijeme diplomskog i postdiplomskog studija molekularne biologije u SAD-u. Danas, vodi Školu stranih jezika Jantar u Splitu i ističe kako je obrazovanje temeljni stup društva. Nastojeći uvijek pridonositi obrazovnom sustavu koliko može, pridružio se programu Erasmus+. Kao najznačajnije Erasmus+ ostvarenje ne ističe pojedini rezultat, projekt ili aktivnost već cjelokupni proces napredovanja i razvijanja vještina koji ga je doveo do upravljanja projektima i međunarodnim projektnim timovima, što mu pruža poseban osjećaj zadovoljstva. Gospodin Sobin naglašava kako je učinak sudjelovanja u Erasmus+ programu teško opisati riječima, no ipak izdvaja izuzetan osobni i profesionalni razvoj djelatnika koji su otišli na stručna usavršavanja. Uz to ističe kako obrazovanje, kao i svaka druga djelatnost, mora napredovati i prilagođavati se novim generacijama učenika, bez obzira o kojoj grani obrazovanja se radi. Upravo tu nastupa Erasmus+ koji uz napredak u obrazovanju pruža brojne druge mogućnosti koje bi inače bile često nedostižne, rekao je gospodin Sobin. Titulu Erasmus+ ambasadora doživljava kao jedno veliko osobno priznanje, ali ujedno i veliku priliku da barem djelomično vrati programu ono što je taj isti program omogućio njemu i njegovoj ustanovi.
Erasmus+ program nam je omogućio da osiguramo jednake prilike za sve naše djelatnike što je dovelo ne samo do rasta produktivnosti našeg tima već i do jačanja međuljudskih odnosa unutar ustanove.
Preuzmite letak Erasmus+: Mogućnosti za obrazovanje odraslih i doznajte kako kroz cjeloživotno učenje možete osigurati kvalitetniji život i sigurnije zaposlenje!