• Crna slova
  • Bijela slova
  • Zadane boje
  • Manja slova
  • Veća slova
  • Zadana slova
  • Font za disleksiju
  • Zadani Font
en
Erasmus logo

Poziv za vanjske stručnjake za ocjenjivanje projektnih prijedloga mreža visokih učilišta u okviru programa CEEPUS za razdoblje od 2025. do 2032. godine

KLASA: 605-14/24-01/4
URBROJ: 359-08/6-24-1
Zagreb, 25. studenoga 2024.

Na temelju članka 11. Zakona o Agenciji za mobilnost i programe Europske unije (NN 121/17, 30/23) i članka 21. Statuta Agencije za mobilnost i programe Europske unije, Agencija za mobilnost i programe Europske unije objavljuje

OTVORENI POZIV ZA ISKAZIVANJE INTERESA ZA VANJSKE STRUČNJAKE ZA OCJENJIVANJE PROJEKTNIH PRIJEDLOGA MREŽA VISOKIH UČILIŠTA U OKVIRU PROGRAMA CEEPUS, ZA VRIJEME TRAJANJA CEEPUS IV UGOVORA, RAZDOBLJE 2025.-2032.

UVOD

Riječi i pojmovi u ovom Pozivu koji imaju rodno značenje odnose se jednako na muški i ženski rod, bez obzira na to jesu li korišteni u muškom ili ženskom rodu.

Agencija za mobilnost i programe EU (dalje u tekstu: Agencija) nadležna je za operativnu provedbu CEEPUS-a, Srednjoeuropskog programa razmjene za sveučilišne studije u Republici Hrvatskoj. Agencija objavljuje ovaj Poziv radi izrade Registra vanjskih stručnjaka za ocjenjivanje projektnih prijedloga mreža visokih učilišta za vrijeme trajanja CEEPUS IV Ugovora, od 2025. do 2032. godine.

PROGRAM CEEPUS

CEEPUS je regionalni program razmjene u visokom obrazovanju u kojem sudjeluje 15 država srednje, istočne i jugoistočne Europe (popis država sudionica dostupan je na www.ceepus.info). Okosnica programa su tematske mreže visokih učilišta kroz koje se ostvaruju mobilnosti studenata, nastavnog i nenastavnog osoblja. Ciljevi Programa uključuju:

  • prijenos znanja i unaprjeđenje akademske suradnje u regiji kroz realizaciju mobilnosti studenata, nastavnog i nenastavnog osoblja,
  • unaprjeđenje procesa priznavanja razdoblja mobilnosti među partnerskim ustanovama koje sudjeluju u CEEPUS mrežama kao doprinos razvoju srednjoeuropske dimenzije studijskih programa,
  • razvoj zajedničkih aktivnosti (ljetnih ili zimskih škola, stručnih putovanja te intenzivnih tečajeva) kao i združenih studija.

Kao dugogodišnji program multilateralne suradnje u području mobilnosti u visokom obrazovanju, CEEPUS se temelji na četiri multilateralna sporazuma sklopljena između 15 država srednje i istočne Europe: Austrije, Albanije, Bugarske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Češke, Hrvatske, Sjeverne Makedonije, Mađarske, Moldavije, Poljske, Rumunjske, Srbije, Slovenije, Slovačke, te Sveučilišta u Prištini. Hrvatska je postala članicom CEEPUS-a 1995. godine. Posljednji od četiri sporazuma, CEEPUS IV, potpisan je u Varšavi 20. rujna 2023., a stupit će na snagu 2025. godine i trajati do 2032. g. Engleski tekst ugovora dostupan je na mrežnoj stranici programa CEEPUS.

Hrvatska je aktivna sudionica programa CEEPUS te hrvatska visoka učilišta u akademskoj godini 2024./2025. sudjeluju kao koordinatori u 10, a kao partneri u 79 CEEPUS mreža visokih učilišta. U okviru programa CEEPUS godišnje dolaznu i odlaznu mobilnost na hrvatska visoka učilišta i s hrvatskih visokih učilišta ostvari oko 1000 studenata i nastavnika.

KRITERIJI ZA ODABIR VANJSKIH STRUČNJAKA

Formalni kriteriji za odabir:

1. završen sveučilišni diplomski studij ili sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij ili stručni diplomski studij

2. izvrsno znanje hrvatskog i engleskog jezika u govoru i pismu.

Dodatni kriteriji za odabir:

  1. iskustvo u ocjenjivanju CEEPUS mreža i/ili iskustvo u ocjenjivanju projekata Erasmus+ u razdoblju 2014.-2024. uz pozitivnu evaluaciju rada od strane Agencije
  1. iskustvo u upravljanju/provedbi CEEPUS mreža
  1. radno iskustvo u području obrazovanja i osposobljavanja.

POSTUPAK PRIJAVE

Prijave šalju isključivo fizičke osobe elektroničkim putem u dva koraka:

  • na adresu elektroničke pošte: ceepus@ampeu.hr potrebno je dostaviti niže navedene dokumente navodeći svoje ime u naslovu svih dokumenata, kako je opisano niže u zagradi.

Obavezna dokumentacija:

  • životopis na hrvatskom jeziku u verziji životopisa Europass u .pdf formatu (Ime_Prezime_CV), obavezno uključiti samoprocjenu poznavanja engleskog jezika
  • preslika diplome (Ime_Prezime_Diploma).

Dopunska dokumentacija:

  • dokaz o radnom iskustvu relevantnom za područje obrazovanja i osposobljavanja (Potvrda ili elektronički zapis o podatcima evidentiranim u matičnoj evidenciji Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje (HZMO, e-Građani)); za radno iskustvo koje nije evidentirano u matičnoj evidenciji HZMO-a potrebno je dostaviti dokaz o radnom iskustvu (ugovor o stručnom osposobljavanju bez zasnivanja radnog odnosa, ugovor o radu, ugovor o djelu, potvrdu poslodavca ili drugi vjerodostojan dokaz) kojim kandidat može dokazati da je obavljao relevantne poslove (Ime_Prezime_Radno_iskustvo)
  • dokaz o iskustvu u upravljanju/provedbi/ocjenjivanju CEEPUS mreža, te dokaz o iskustvu u ocjenjivanju projekata Erasmus+, npr. u obliku ugovora o djelu, potvrde naručitelja usluga ocjenjivanja i sl. (Ime_Prezime_EU_projekti).

Dokumenti na drugom jeziku osim hrvatskoga i engleskoga moraju biti prevedeni na hrvatski jezik te ovjereni od strane ovlaštenog sudskog tumača.

Rok za prijavu

Javni poziv otvoren je danom objave na mrežnim stranicama Agencije za mobilnost i programe Europske unije.

Poziv je otvoren i prijave se zaprimaju do 31. prosinca 2030., odnosno do popunjenja Registra dovoljnim brojem stručnjaka.

POSTUPAK ODABIRA I ANGAŽMAN VANJSKIH STRUČNJAKA

Prijave se ocjenjuju i odluke o izboru u Registar donose se najmanje jednom godišnje. Pristigle prijave ocjenjuju se prema redoslijedu zaprimanja.

Izbor u Registar ni na koji način ne obvezuje Agenciju na angažiranje pojedinog stručnjaka. Agencija zadržava pravo angažiranja vanjskih stručnjaka iz Registra isključivo prema svojim potrebama. S angažiranim vanjskim stručnjacima Agencija zasniva ugovorni odnos.

Osposobljavanje odabranih vanjskih stručnjaka

Odabrani vanjski stručnjaci prolaze osposobljavanje koje organizira Agencija. Vanjski stručnjaci u postupku obuke trebaju upoznati programska pravila te metodologiju ocjenjivanja projektnih prijedloga CEEPUS mreža.

Sprječavanje sukoba interesa i izuzeće iz postupka ocjenjivanja

Svaki vanjski stručnjak kojem su na ocjenjivanje dodijeljeni projektni prijedlozi CEEPUS mreža visokih učilišta dužan je potpisati izjavu kojom potvrđuje da nije u sukobu interesa u odnosu na projekte koje ocjenjuje. Sukob interesa postoji kada je nepristrano i objektivno djelovanje vanjskog stručnjaka dovedeno u pitanje zbog obiteljske, emocionalne, političke ili nacionalne pristranosti, materijalnog interesa ili bilo kakvog drugog interesa povezanog s prijaviteljem.

Vanjskim stručnjakom ne mogu biti imenovane osobe koje su u bilo kojem obliku uključene u nadzor nad radom Agencije.

Vanjski stručnjaci dužni su Agenciji prijaviti svaki stvarni ili potencijalni sukob interesa. Neprijavljivanje takvih slučajeva smatrat će se nepoštivanjem ugovornih obveza vanjskih stručnjaka.

Vanjski stručnjaci preko poslodavca uključeni u neki od prijavljenih projektnih prijedloga CEEPUS mreže koje ocjenjuju moraju se isključiti iz ocjenjivanja projektnog prijedloga predmetne mreže za dotični rok.

NAKNADA ZA RAD

Vanjski stručnjaci imaju pravo na naknadu za obavljeni rad.

Visina naknade iznosi 27,00 EUR neto po ocijenjenoj prijavi CEEPUS mreže, a određena je Odlukom o iznosu naknade za vanjske ocjenjivače u okviru programa CEEPUS od 1. veljače 2023., KLASA: 605-14/22-01/9, URBROJ: 359-08/6-22-1. Agencija zadržava pravo izmjene visine naknade.

Isplata naknade vrši se na temelju ugovora o djelu ili e-računa obrta.

Vanjski stručnjaci koji imaju obrt registriran za ovu vrstu djelatnosti u prijavnom obrascu dužni su navesti i naziv obrta te njegovo sjedište.