CEEPUS Ljetna škola u Splitu: Voda i vodene otopine kroz mjerenje fizikalno-kemijskih svojstava i računalno modeliranje
U okviru CEEPUS mreže SI-1312 pod nazivom "Voda – uobičajena, ali anomalna tvar koja se treba poučavati i proučavati", ove je godine na Sveučilištu u Splitu, Prirodoslovno-matematičkom fakultetu u suradnji s Kemijsko-tehnološkim fakultetom, održana Ljetna škola posvećena vodi i vodenim otopinama.
Nakon dviju uspješnih Ljetnih škola održanih na Sveučilištu u Ljubljani, domaćin je ovoga puta bilo Sveučilište u Splitu, koje je preuzelo organizaciju i nastavilo promicati interdisciplinarno istraživanje i obrazovanje o vodi kao specifičnoj i zanimljivoj kemijskoj tvari.
Ljetna škola održala se od 7. do 13. srpnja 2024. godine, u razdoblju završnih studentskih ispita, početka ljetne sezone i neposredno prije velike splitske manifestacije "Ultra". Program škole bio je usmjeren na fizikalnu kemiju, modeliranje i primjenu sustava vodenih otopina, koloidnih sustava, hidrogelova, dubokih eutektičkih otapala i ionskih tekućina. Organizacija je bila strukturirana u dva dijela: jutarnja predavanja i poslijepodnevne praktične radionice. Predavanja su pratili svi sudionici, dok su se radionice odvijale u dva modula: eksperimentalna mjerenja fizikalno-kemijskih svojstava te računalno modeliranje otopina.
Studenti su bili raspoređeni u manje grupe, s do 8 studenata za eksperimentalne radionice i do 15 studenata za računalne radionice. Ova je podjela omogućila da studenti samostalno rade uz podršku nastavnika i asistenata.
Ukupno je sudjelovalo 19 nastavnika i 37 studenata iz Bosne i Hercegovine, Srbije, Češke, Mađarske, Slovenije i Hrvatske.
Tijekom škole intenzivno se radilo, što su pokazale završne prezentacije, koje su bile zajednički rad grupa od 5 studenata, gdje su predstavili ono što su naučili i istražili te ono što je ostavilo najveći dojam. Studenti su također imali priliku predstaviti svoja znanstvena istraživanja kroz poster-prezentacije.
Osim znanstvenog i nastavnog dijela, važan dio Škole bilo je i druženje. Sudionici su imali priliku upoznati Split uz stručnu pratnju vodiča, koji im je predstavio Dioklecijanovu palaču i druge znamenitosti u centru grada. Organizirano je i večernje druženje na trgu ispred Fakulteta, koje je trajalo do kasno u noć uz gitaru, dalmatinske, indijske, brazilske i druge pjesme.
Doživljaji su bili iznimno pozitivni, a stvorena su brojna nova poznanstva, prijateljstva i dogovori za buduće škole i projekte.