Erasmus slavi 35. rođendan!
Erasmus+ vodeći je program Europske unije koji je u proteklih 35 godina promijenio živote više od 10 milijuna ljudi.
Nastao je u osamdesetima prošlog stoljeća, godinama koje mnogima bude pozitivna sjećanja na mladost, ljubav, sreću i radost. Erasmus+, čiji počeci sežu upravo davnih 80-ih, slaveći 35. godišnjicu prenosi tu sreću i radost novim generacijama, a osobito mladima obilježavajući tako Europsku godinu mladih. Kroz svoje dugogodišnje postojanje Erasmus+ promijenio je živote više od 10 milijuna ljudi pruživši im nove prilike za rast i razvoj, ali i stjecanje vrijednih i nezaboravnih uspomena čime smo izuzetno ponosni.
Kada je Erasmus pokrenut 1987. godine uključivao je svega 11 zemalja, te je tada bio namijenjen samo studentima i profesorima u visokom obrazovanju. Zahvaljujući neprestanom trudu i radu, danas program Erasmus+ uključuje 27 članica Europske unije te šest zemalja usko povezanih s ovim programom u području obrazovanja, osposobljavanja, mladih i sporta. Ono što Erasmus+ čini posebnim i zbog čega interes za sudjelovanjem u njegovim aktivnostima svake godine raste jest činjenica da je Erasmus+ otvoren svim ljudima, neovisno o njihovom podrijetlu i sposobnostima. Erasmus+ prisutne različitosti ne vidi kao prepreke već prilike i mogućnosti koje stvaraju novi početak. Inspiriran pozitivnim iskustvima korisnika, Erasmus+ u novom sedmogodišnjem razdoblju od 2021. do 2027. godine predstavlja početak jednog potpuno novog programa čiji je cilj stvoriti uključiviju, održiviju, digitalno pismeniju i aktivniju europsku generaciju te tako dodatno pridonijeti stvaranju istinskog europskog identiteta.
Proslavite i vi s nama Erasmusov 35. rođendan i postanite dio Erasmus+ priče jer ćete bez obzira na vlastite početke ići dalje nego što ste mislili!
Informacije kako se uključiti potražite na stranici posvećenoj obilježavanju 35 godina Erasmusa.
Što korisnici kažu o programu Erasmus+?
dr.sc. Sven Maričić, izvanredni profesor Sveučilišta Juraj Dobrila u Puli
Erasmus+ predstavlja jedinstvenu priliku spajanja, učenja, napredovanja, ali pritom ne treba zaboraviti da upoznajući druge zapravo najviše upoznajemo i sebe same.
Juan Rayón, predsjednik Erasmus studentske mreže
Erasmus generacija može pozitivno utjecati na društvo, stvarajući ogroman umnožavajući učinak koji dokazuje da dobrobiti programa mobilnosti idu znatno dalje od samo sudionika istih.
Josip Ivoš, ravnatelj Srednje škole Stjepana Sulimanca u Pitomači.
Svi naši učenici s Erasmus iskustvom ističu mnogobrojne koristi mobilnosti za osobni i karijerni razvoj, ali i za razvoj zajednice, jer potiče toleranciju prema drugim kulturama te stvaranje nezaboravnih iskustava i prijateljstava. Neki čak učenici ističu da im je u potpunosti promijenilo život.