• Crna slova
  • Bijela slova
  • Zadane boje
  • Manja slova
  • Veća slova
  • Zadana slova
  • Font za disleksiju
  • Zadani Font
en
Erasmus logo

Nešto staro, nešto novo: novi pristupi učenju u muzeju

Kako spojiti prošlost i budućnost te privući marginalizirane skupine u muzeje? Muzej Brodskog Posavlja pronašao je odgovor kroz svoj prvi Erasmus+ projekt, koji je starijim građanima omogućio da kroz inovativne radionice ponovno otkriju bogatstvo kulturne baštine i podijele svoja životna iskustva. Ovaj projekt ne samo da je udvostručio broj posjetitelja iz treće životne dobi, već je i stvorio trajne veze između muzeja i zajednice.

Postav Muzeja Brodskog Posavlja sa sudionicima koji promatraju narodnu nošnju

Nešto staro, nešto novo: novi pristupi učenju u muzeju prvi je Erasmus+ projekt Muzeja Brodskog Posavlja koji je trajao od 1. lipnja 2023. do 30. studenoga 2024. Motivacija za provedbom projekta nalazi se u potrebi za uvođenjem novih pristupa u tumačenju muzejske baštine kao i potrebi uvođenja novih sadržaja s ciljem privlačenja većeg broja posjetitelja, osobito pripadnika marginaliziranih društvenih skupina.

Projekt se sastojao od praćenja rada dvaju muzeja u Poljskoj kojima je cilj bio razmjena iskustva s kolegama muzealcima, ali i ostvarivanje novih kontakata za buduće suradnje. Osim u aktivnostima praćenja rada zaposlenice su sudjelovale i na tečajevima vezanim za inovativne načine interpretacije materijalne i nematerijalne kulturne baštine.

Nakon provedenih mobilnosti održane su edukativne radionice s ciljanom skupinom osoba iz Zajednice klubova liječenih alkoholičara i Sindikata umirovljenika Hrvatske. Teme radionica uključivale su primjenu naučenog i prilagođenog ciljanoj skupini s ciljem njihovog motiviranja za teme kulturne baštine te aktivnog uključivanja u radionice.

Na jednoj su radionici posjetitelji nakon upoznavanja s dijelom bogatog muzejskog fundusa izvedeni izvan Muzeja i šetnjom kroz kulturnu baštinu imali su priliku posjetili važne povijesne i arheološke lokalitete te tako povezati muzejske predmete viđene na izložbi s njihovim in situ nalazištima. Na drugoj radionici imali su priliku upoznati se s kulturnom baštinom Broda s posebnim osvrtom na likovni izričaj poznatih brodskih slikara. Na radionici posvećenoj događajima i ljudima koji su stvarali povijest Muzeja polaznici su pripovijedali svoje priče i povezivali muzejske predmete i događaje iz prošlosti sa svojim osobnim doživljajima. Na četvrtoj radionici polaznici su odabirali muzejske predmete, fotografirali ih te obrazlagali razlog odabira tog predmeta. Povezivanjem fotografija nastao je video s nekoliko kratkih ljudskih priča i osobnih iskustava koji je je postao i odličan promotivan materijal.

Projekt je u potpunosti uspio ostvariti cilj animiranja i privlačenja ciljane skupine. Provedene su radionice bile prilagođene potrebama ciljane skupine, a da su priprema i pružena podrška bile na visokoj razini govori i podatak da se broj posjetitelja Muzeja iz ciljane skupine udvostručio. Sudjelovanjem u radionicama postali su aktivni posjetitelji svih muzejskih programa i nastavili su organizirano dolaziti u Muzej i nakon završetka projekta.

Osim zamjetnog učinka na ciljanu skupinu, ostvaren je učinak i na osoblje te na Muzej u dijelu proširenja ponude obrazovnih sadržaja. Tijekom provedbe projekta ostvareni su kvalitetni kontakti s partnerima koji su održavani i nakon završetka projekta, a osoblje je osnaženo i motivirano za provedbu novih projekata u međunarodnom okružju.

O tome koliko je ovaj projekt pridonio uključivanju starije populacije u društveni život i kulturne sadržaje, svjedoče brojni komentari sudionika. Jedan od njih sažima opće mišljenje: „Jasno, razumljivo i korisno, dobro je podsjetiti našu generaciju treće životne dobi na davne događaje i životna iskustva.“

Čestitamo!

„Svaka pohvala za vaš rad i primjenu novih tehnologija koje omogućuju bolji i prihvatljiviji pristup muzeju.“

izjavio je jedan od sudionika projekta o Malom digitalnom vodiču kroz postav