Objavljeni rezultati natječaja za inicijativu Europska sveučilišta: Među odabranima su dvije ustanove iz Hrvatske
Europska komisija je objavila rezultate poziva za 2024. godinu za inicijativu Europska sveučilišta s proračunom od 189 milijuna eura iz programa Erasmus+. Ukupno četrnaest novih saveza dobit će priliku započeti suradnju, a među odabranima su i dvije ustanove iz Hrvatske. Zahvaljujući novopridošlicama inicijativa sada broji 64 saveza, čime je uspješno ostvaren cilj o stvaranju 60 saveza do sredine 2024. godine.
Trenutnih 64 saveza obuhvaćaju više od 560 institucija visokog obrazovanja iz 35 zemalja, uključujući sve države članice Europske unije te Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Island, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju, Norvešku, Srbiju i Tursku. Savezi kao pridružene partnere uključuju visoka učilišta iz zemalja Bolonjskog procesa, a među njima se nalazi gotovo 40 institucija visokog obrazovanja iz Ukrajine.
Unutar inicijative Europska sveučilišta nalazi se i osam hrvatskih visokih učilišta, od kojih su dvije ustanove postale članice ove godine. U sklopu saveza pod nazivom European University of Islands, Ports & Coastal Territories (EUNICoast) djeluje Sveučilište u Dubrovniku. Misija saveza je upoznati nove generacije europskih i svjetskih studenata i građana s korištenjem održivih rješenja za razvoj društva, promicati multikulturno, višejezično i inkluzivno europsko akademsko okruženje otvoreno prema svijetu te razvijati sposobnost boljeg odgovora na društvene i ekološke izazove s kojima se suočavaju otočne i obalne zajednice.
Zagrebačka škola ekonomije i menadžmenta od ove godine je također član inicijative u savezu European Universitiy on AI in curricula, smart univercity and (return) mobility (EUonAIR). Cilj saveza je razviti virtualni kampus MyAI i stvoriti inovativna rješenja za promicanje obrazovanja temeljenog na umjetnoj inteligenciji te podržati otvorena istraživanja. Savez uključuje suradnju s gradovima za pametna i zelena rješenja kao i za podizanje svijesti o umjetnoj inteligenciji i obrazovanju.
Od 2020. godine Sveučilište u Zagrebu djeluje unutar saveza Europskih sveučilišta postindustrijskih gradova (UNIC), Sveučilište u Rijeci djeluje u savezu Mladih sveučilišta za budućnost Europe (YUFE), a Veleučilište PAR iz Rijeke djeluje unutar Europskog sveučilišta za dualno obrazovanje (EU4DUAL).
Sveučilište u Zadru dio je saveza pod nazivom Europsko sveučilište za pametno i održivo upravljanje obalnim gradskim područjima (EU-CONEXUS), dok je Sveučilište Josipa Jurja Strossmayera dio saveza COLlaborative innOvative sUstainable Regional UniverSities (COLOURS). Sveučilište u Splitu također je dio inicijative i to u savezu Europsko sveučilište mora SEA-EU (The European university of the Seas).
Inicijativa Europska sveučilišta okuplja saveze visokih učilišta iz cijele Europe koja surađuju u obrazovanju, istraživanju i inovacijama za dobrobit studenata, profesora i društva. Neki su savezi opći i obuhvaćaju sve discipline, a drugi su, primjerice, usmjereni na održivi razvoj, zdravlje i dobrobit, digitalizaciju i umjetnu inteligenciju, umjetnost, inženjerstvo ili svemir. Svaki savez dobiva proračun do 14,4 milijuna eura iz programa Erasmus+ za četverogodišnju provedbu što predstavlja snažno povećanje u usporedbi s maksimalnim iznosom od 5 milijuna eura za trogodišnje trajanje saveza u okviru početnih poziva za Saveze europskih sveučilišta.