Program Erasmus+ značajno oblikuje hrvatsko visoko obrazovanje
U Zagrebu je 9. prosinca održana konferencija posvećena programu Erasmus+ u području visokog obrazovanja na kojoj su ključni dionici iz područja visokog obrazovanja raspravljali o dosadašnjim uspjesima i budućim izazovima ovog uspješnog programa u području obrazovanja i osposobljavanja, mladih i sporta. Konferenciju je otvorila mr. sc. Antonija Gladović, ravnateljica Agencije za mobilnost i programe Europske unije (AMPEU), zajedno s predstavnicima Ministarstva znanosti, obrazovanja i mladih.
“Današnja konferencija prilika je za razmjenu ideja i oblikovanje budućnosti visokog obrazovanja u Hrvatskoj,” poručila je ravnateljica AMPEU-a istaknuvši kako Erasmus+ simbolizira povezivanje, suradnju i napredak te značajno promiče inkluziju i dostupnost obrazovanja.
Doc. dr. sc. Branko Ančić s Instituta za društvena istraživanja predstavio je srednjoročno izvješće o programima Erasmus+ i Europske snage solidarnosti. Prema njegovim riječima, rezultati dosadašnjih aktivnosti pokazuju značajan utjecaj na internacionalizaciju hrvatskog visokog obrazovanja, ali i potrebu za daljnjim unaprjeđenjem organizacijskih i infrastrukturnih kapaciteta.
Panel rasprava pod nazivom „Budućnost programa Erasmus+ - kakav program želimo za daljnji razvoj visokog obrazovanja?“ fokusirala se na internacionalizaciju hrvatskog visokog obrazovanja i potrebu za jačanjem uloge Erasmus+ koordinatora kroz edukacije i treninge. Istaknuto je kako jačanje mreža i prilagodba novim oblicima mobilnosti može dodatno unaprijediti dostupnost i uključivost programa. Naime, kraća razdoblja mobilnosti i hibridni formati posebno su pogodni za studente s obiteljskim ili radnim obvezama, a korištenje takvih vrsta razmjena doprinosi uključivanju većeg broja sudionika u projekte mobilnosti u svrhu učenja i osposobljavanja.
Do sada je u aktualnom programskom razdoblju (2021.–2027.) ugovoreno 60 milijuna eura za projekte mobilnosti u visokom obrazovanju, dok će dodatnih 19 milijuna biti dostupno 2025. godine. Ovi resursi otvaraju prilike za daljnju internacionalizaciju i unaprjeđenje sustava visokog obrazovanja u Hrvatskoj.
Konferencija je ponudila pregled novosti i aktualnosti u povodu nedavno objavljenog Natječaja za 2025. godinu, za program Erasmus+, uključujući detalje o ključnim projektnim formatima u području visokog obrazovanja. Sandra Vidović iz AMPEU-a predstavila je inovativne mogućnosti za visoko obrazovanje u okviru Djelovanja Marie Sklodowska-Curie (MSCA), koje su glavni instrument Europske unije za doktorska i postdoktorska usavršavanja mladih i kreativnih istraživača. MSCA, naime, pruža financijsku podršku za međunarodnu mobilnost i interdisciplinarnu suradnju u svim granama znanosti. Ovisno o tipu, otvorene su individualnim istraživačima ili istraživačkim organizacijama (fakultetima, sveučilištima, institutima, poduzećima) kroz različite aktivnosti, poput postdoktorskih stipendija, doktorskih mreža, razmjena osoblja. Petra Habulin iz Erasmus+ SALTO resursnog centra za inkluziju u obrazovanju i osposobljavanju koji djeluje pri Agenciji predstavila je SALTO centar, kao i publikacije i alate koji sudionicima konferencije mogu biti korisni u daljnjem osnaživanju uključivosti.
Konferencija je zaključena pozivom na daljnje jačanje suradnje među institucijama i nastavak rada na uključivijem i otpornijem sustavu visokog obrazovanja.