• Crna slova
  • Bijela slova
  • Zadane boje
  • Manja slova
  • Veća slova
  • Zadana slova
  • Font za disleksiju
  • Zadani Font
en
Erasmus logo

Provedba alijansi europskih sveučilišta u Hrvatskoj potaknula nacionalnu raspravu o europskoj diplomi

Na konferenciji „Provedba inicijative alijansi europskih sveučilišta u Hrvatskoj“, održanoj 7. studenoga 2024. u Zagrebu, vodeći dionici visokog obrazovanja razmatrali su ključne smjernice za jačanje suradnje i razvoj zajedničkih programa unutar europskog obrazovnog prostora. Događanje je okupilo rektore, dekane i druge visokoškolske predstavnike koji su, kroz nacionalne konzultacije, raspravili ideje o uvođenju europske oznake i diplome te važnosti mobilnosti u studijskim programima.

Europska komisija je u ožujku 2024. predstavila planove za združenu europsku diplomu („Communication on a blueprint towards a European degree“), u kojem predlaže da države članice razmotre uvođenje pripremne europske oznake („preparatory European label“) i europske diplome („European degree“). Europska oznaka („European label“) dodjeljivala bi se studentima združenih studija, pod uvjetom da studiji zadovolje zajednički dogovorene europske kriterije, kao prilog nacionalnoj diplomi. S druge strane, europsku diplomu („European degree“) dodjeljivala bi visoka učilišta koja provode združeni studij ili zajednička pravna osoba koju osnuju visoka učilišta koja izvode združeni studij.

Tijekom dvije panel rasprave predstavnici hrvatskih visokih učilišta podijelili su svoja iskustva i razmišljanja na temu inovativnih pristupa u provedbi inicijative alijansi Europskih sveučilišta. Snažna sinergija između mobilnosti i inicijative Europska sveučilišta pruža hrvatskim visokoškolskim ustanovama priliku da unaprijede obrazovne standarde i razviju konkurentne, moderne nastavne prakse na nacionalnoj i europskoj razini, istaknuto je.

Okupljena visoka učilišta iskazala su pozitivan stav prema uvođenju europske oznake, međutim za europsku diplomu mogla su se čuti podijeljenja mišljenja. Dok visoka učilišta načelno podržavaju ideju europske diplome jer ona daje dodatnu vrijednost uspostavljanju europskih sveučilišta, postavlja se pitanje ima li takva diploma dodatnu vrijednost za same studente i hoće li se time stvoriti jaz prema visokim učilištima koja neće dodjeljivati europsku diplomu.

Važna uloga programa Erasmus+

„Erasmus+ program ključan je za uspjeh inicijative Europska sveučilišta jer omogućuje studentima i nastavnicima mobilnost i suradnju koja nadilazi nacionalne granice, a sve u cilju stvaranja zajedničkih kurikuluma i inovativnih obrazovnih praksi. Razmjenom ideja i iskustava, visokoškolske institucije razvijaju svoje nastavne metode i unapređuju kvalitetu obrazovanja. Kao Agencija za mobilnost i programe EU, posvećeni smo osnaživanju hrvatskih sveučilišta kroz projekte koji ih povezuju s europskim i globalnim prostorom, stvarajući sinergiju između mobilnosti i alijansi europskih sveučilišta. Naš cilj je jasan: podržati suradnju, podizati obrazovne standarde i poticati suvremene pristupe učenju i poučavanju“, istaknula je mr.sc. Antonija Gladović, ravnateljica Agencije za mobilnost i programe Europske unije.


Inicijativa Europska sveučilišta
 obuhvaća ukupno 64 saveza u kojima sudjeluje više od 560 visokoškolskih institucija iz 35 zemalja Europe, a hrvatski predstavnici aktivno su uključeni u osam od tih saveza.
Hrvatska sveučilišta koja sudjeluju u alijansama europskih sveučilišta

Sveučilište u Zadru
Alijansa: EU CONEXUS | Ova alijansa povezuje sveučilišta s naglaskom na održivi razvoj urbanih obalnih područja i njihovu plavu ekonomiju. Promiče interdisciplinarni pristup obrazovanju i istraživanju.

Sveučilište u Zagrebu
Alijansa: UNIC | Cilj ove alijanse je uključivanje sveučilišta koja se nalaze u postindustrijskim gradovima kako bi promovirala socijalnu uključivost i prilagodila obrazovanje urbanim izazovima.

Sveučilište u Rijeci
Alijansa: YUFE | YUFE (Young Universities for the Future of Europe) se fokusira na stvaranje europskog sveučilišta koje omogućuje studentima priliku za mobilnost i interdisciplinarno obrazovanje u raznim europskim gradovima.

Sveučilište u Splitu
Alijansa: SEA-EU | Alijansa koja okuplja pomorska sveučilišta radi promicanja istraživanja mora, održivog razvoja i povezivanja znanstvenih disciplina usmjerenih na morske ekosustave.

Veleučilište PAR
Alijansa: EU4Dual | Ova alijansa stavlja naglasak na dualni sustav obrazovanja, kombinirajući teorijsko znanje s praktičnim iskustvom, posebno u tehničkim i stručnim područjima.

Sveučilište J.J. Strossmayera u Osijeku
Alijansa: COLOURS | Fokusira se na kulturnu raznolikost i društvenu koheziju, promovirajući europske vrijednosti kroz međukulturnu suradnju između sveučilišta.

Sveučilište u Dubrovniku
Alijansa: EUNICoast | Alijansa usmjerena na zaštitu i održivi razvoj europskih obalnih područja, potičući interdisciplinarna istraživanja i inovacije u ekološkom kontekstu.

Zagrebačka škola ekonomije i managementa
Alijansa: EUonAIR | Ova alijansa promiče obrazovanje vezano uz aeronautiku i održivo zrakoplovstvo, s naglaskom na inovacije u zračnom prometu i tehnologijama.