Studenti: Mobilnost je odlična priprema za tržište rada
Istraživanje EUROSTUDENT otkrilo je da svaki treći student koji nije iskusio studentsku mobilnost to namjerava ostvariti, a da je razlika u pripremljenosti za tržište rada između studenata s i bez iskustva mobilnosti zanemariva u većini zemalja, dok je ona značajno veća između te dvije grupe studenata u Francuskoj, Luksemburgu, Hrvatskoj i Portugalu, gdje se studenti s iskustvom mobilnosti osjećaju znatno bolje pripremljenima za tržište rada.
Najnovije istraživanje „Social and Economic Conditions of Student Life in Europe“ koje pokriva podatke za razdoblje od 2018. do 2021. godine predstavit će prof. dr. sc. Ivan Rimac s Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu na drugom danu trodevne Erasmus+ godišnje konferencije za područje visokog obrazovanja, 9. prosinca.
Projekt EUROSTUDENT prikuplja i analizira podatke o socijalnoj dimenziji visokog obrazovanja u Europi. Istraživanja projekta pokrivaju širok raspon tema vezanih uz društvene i ekonomske uvjete studenata s ciljem pružanja pouzdanih podataka koji će omogućiti usporedbu stanja među zemljama. Istražuje se demografski profil, socio-ekonomski status studenata, troškovi koje studenti imaju za vrijeme studija, izvori financiranja, zadovoljstvo različitim aspektima studija, rad za vrijeme studija te njihova iskustva i planovi za međunarodnu mobilnost. Uspješna suradnja mreže nacionalnih partnera u zemljama sudionicama omogućuje prikupljanje i analizu podataka, a rezultati istraživanja koriste kreatorima politika u području visokog obrazovanja, istraživačima, voditeljima institucija visokog obrazovanja i studentima.
Hrvatska se istraživanju priključila 2010. godine u njegovu četvrtome ciklusu, a nositelj nacionalnoga istraživanja za Republiku Hrvatsku je Ministarstvo znanosti i obrazovanja. Projekt je trenutno u svojem sedmom ciklusu koji je započeo u lipnju 2018. godine.
Studentska mobilnost dugo je bila središnja tema projekta EUROSTUDENT. Osim podataka o različitim vrstama mobilnosti i iskustava studenata tijekom studija, istražuju se i prepreke s kojima se susreću i razloge zbog koji biraju ne iskoristiti tu priliku.
Još neki zanimljivi zaključci istraživanja:
- U prosjeku 64 % studenata mlađe je od 25 godina;
- U prosjeku, 11 % učenika navodi da imaju barem jedno dijete. Roditelji studenti uglavnom se nalaze među starijim studentima, osobito u dobi od 30 i više godina;
- Gotovo 80 % studenata u zemljama EUROSTUDENT kombinira studij s jednim ili više plaćenih poslova;
- Veliki postoci studenta čiji roditelji nemaju tercijarno obrazovanje mogu se naći na Malti, u Hrvatskoj, Poljskoj, Češkoj, Luksemburgu, Turskoj, Italiji, Portugalu i Rumunjskoj – u tim zemljama otprilike tri četvrtine roditelja studenata nemaju visokoškolsku diplomu.