Okoliš i borba protiv klimatskih promjena
Poticaj projektima koji pridonose zaštiti okoliša i održivom razvoju
U fokusu su zeleni projekti koji na inovativan način doprinose zaštiti okoliša, održivom razvoju ili razvoju kompetencija relevantnih za okolišnu održivost.
Zeleni projekti bi trebali u cijelosti biti osmišljeni na ekološki prihvatljivi način i u sve svoje aspekte uključiti zelene prakse - poput zelenog putovanja, zelenih aktivnosti i slično. Ovi projekti trebaju potaknuti na raspravu i učenje o zaštiti okoliša, utjecati na promjenu stavova i svakodnevnih navika te potaknuti zeleno djelovanje u društvu.
Europska komisija donijela je Europski zeleni plan koji daje smjernice za zelenu preobrazbu društva i gospodarstva EU, s ciljem poboljšanja dobrobiti i zdravlja građana te pozitivnog utjecaja na klimatske promjene.
Programi Erasmus+ i Europske snage solidarnosti obuhvaćaju širok spektar dionika u društvu te su stoga moćan instrument utjecaja na izgradnju znanja, vještina i stavova o klimatskim promjenama i održivom razvoju u EU i šire.
Za programsko područje mladih, pri razvoju europskih programa i politika uzeti su u obzir ishodi EU dijaloga za mlade koji je rezultirao formuliranjem 11 ciljeva mladih. Ti su ciljevi uključeni u Strategiju EU-a za mlade, od kojih 10. cilj glasi „Održiva i zelena Europa“: „postići društvo u kojem su svi mladi ekološki aktivni, obrazovani i sposobni napraviti promjenu u svojemu svakodnevnom životu“.
Brojni korisnici programa Erasmus+ i Europske snage solidarnosti već u svojim projektima uvode zelene prakse te ostvaruju znatan učinak na sudionike, lokalnu zajednicu, sveopću javnost, te naravno, na prirodu.
Donosimo njihove priče!
Solidarnost za zelenu Dalmaciju
S projektom „Solidarity for Green Dalmatia“ udruga Sunce omogućila je dugoročno volontiranje u sklopu Europskih snaga solidarnosti za tri volontera iz Makedonije. Ciljevi projekta bili su podizanje svijesti javnosti o važnosti zaštite okoliša, očuvanja prirode i održivog razvoja s naglaskom na Dalmaciju, promocija volontiranja i drugih vrijednosti Programa te omogućavanje osobnog i profesionalnog razvoja volontera. Volonteri su organizirali niz događanja i edukacija na temu ekologije, zaštite okoliša i održivog razvoja. Također su izradili online kartu obrta za popravak obuće i odjeće u gradu Splitu i Priručnik s korisnim savjetima i zanimljivim informacijama na temu konzumerizma.
Otočne ptice za spas biološke raznolikosti
U sklopu projekta „Island Birds“ udruga Biom ugostila je 4 volontera iz Portugala, Ujedinjenog Kraljevstva, Slovenije i Gruzije s ciljem podizanja svijesti o važnosti očuvanja ugroženih ptica, ali i o krizi biološke raznolikosti te nedostatku društvenih i obrazovnih sadržaja na izoliranim otocima. Doznajte kakvim su izravnim konzervacijskim akcijama željeli ne samo pomoći ugroženim pticama, već i potaknuti solidarnost u lokalnim zajednicama te promjenu stava prema održivom razvoju i zaštiti okoliša.
"Budi moja voda" za zelenije šume
„Projekt „Budi moja voda“ osmislio je Savez izviđača Hrvatske s ciljem dugoročnog očuvanja bioraznolikosti šumskog područja kroz volonterske akcije te jačanja solidarnosti u zajednici, a nastavak je na uspješni projekt Boranka (volontersko pošumljavanje opožarenih područja). Dugotrajna sušna razdoblja, rast prosječnih temperatura i mnogi drugi čimbenici dovode do potrebe dodatnih ljudskih napora u očuvanju prirode i prirodnog sklada. "Produljenje bezoborinskih razdoblja u ljetnim mjesecima direktno utječe na smanjenje uspješnosti primanja posađenih sadnica, koje se već u prvoj godini sadnje prirodno osuše i propadnu. Stoga ih je u ljetnim mjesecima potrebno zalijevati“, poručili su iz Saveza izviđača.
Ekološku odgovornost učimo od malih nogu
U(po)ZORI - U potrazi za održivim svijetom projekt je udruge Tatavaka koja u suradnji sa školama na području Zagreba, Šibenika i Zlarina educira djecu i mlade o problemu plastike te općenito problemu neodgovornog gospodarenja otpadom. Cilj je pobuditi u mladima svijest o potrebi očuvanja okoliša i prirode te ih naučiti praktičnim metodama rješavanja ekoloških problema mijenjanjem vlastitoga životnog stila.
Proučite i zelene projekte iz programa Europske snage solidarnosti - primjere dobre prakse koje je odabrala Europska komisija.
Korisni savjeti
kako do zelenijih projekata
Putujte zeleno
Kada planirate projekt, prvo razmislite je li putovanje nužno za postizanje projektnih ciljeva. Ako je nužno i morate putovati, onda umjesto aviona koristite zelene načine putovanja - vlak, autobus ili brod. Za zeleno putovanje možete dobiti dodatna financijska sredstva! Ako pak morate putovati avionom preporučljivo je odabrati opciju nadoplate klimatske naknade (eng. carbon offsetting), a ako putujete autom predlažemo dijeljenje vožnje s drugim putnicima (eng. car pooling).
Birajte ekološki proizvedenu hranu
Pri organizaciji obroka u aktivnostima birajte lokalnu, sezonsku, organsku i uglavnom vegetarijansku hranu. Ekološki prihvatljivim smatra se i imati povremeno obrok mesa, pod uvjetom da dolazi od domaćih životinja iz slobodnog uzgoja.
Smanjite potrošni materijal
Pametno i štedljivo trošite papire, markere, post-it papiriće i drugi potrošni materijal, i odaberite one s ekološkom oznakom. Prilikom ispisa, ispisujte crno-bijelo, dvostrano, koristeći opcije ispisa koje štede tintu vašeg pisača. Na događanjima ne koristite plastične slamke i čaše već svakom sudioniku dajte jednu čašu koju će koristiti cijelo vrijeme.
Birajte ekološki prihvatljive prostore za vaše aktivnosti
Ako je moguće, aktivnosti organizirajte u prostoru koji razvrstava otpad, koristi obnovljive izvore energije i ekološki prihvatljiva sredstva za čišćenje.
Ohrabrujte sudionike da se ponašaju na ekološki prihvatljiv način
Potičite sudionike na štednju vode, gašenje svjetla kad nije potrebno, svjesno korištenje potrošnog materijala itd. To će smanjiti negativan utjecaj projekta na okoliš i može stvoriti zelene navike kod sudionika koje će se nastaviti nakon projekta.
Aktivnosti organizirajte na otvorenom
Održavanje aktivnosti na otvorenom, ako vrijeme dopušta, odličan je način uštede električne energije i povezivanja s okolinom (ako je to prirodni prostor, povezivanje s prirodom dogodit će se prirodno).
Educirajte (se) o ekološkim temama
Ne propustite prilike za učenje o ekološkim temama ako želite educirati druge. Koristite dostupne materijale, dijelite stečene spoznaje i širite stečena iskustva.
Uključite edukaciju o okolišu i održivom razvoju u raspored aktivnosti
Budući da okoliš utječe na više područja, možete uključiti elemente edukacije o okolišu u gotovo svaku temu. Ako provodite zelene prakse, neka svi sudionici projekta toga budu svjesni.
Povećajte učinak projekta
Odgovorno upravljajte resursima te sredstvima EU-a! Učinkovito upravljanje resursima jedan je od ključeva održivosti, stoga nastojte uključiti što veći broj sudionika te podijeliti rezultate projekata različitim ciljanim skupinama.
Vodite zelenim primjerom
Nitko neće vjerovati vašim porukama ako se ponašate suprotno onome što govorite. U području ekološke održivosti koherentnost je ključna. Ako želite voditi ekološki prihvatljive projekte, važno je da i sami postanete ekološki što prihvatljiviji.
U letku Može li to malo zelenije naći ćete savjete kako vaše radno okruženje može postati zelenije.
Zeleni savjeti za prijavitelje i korisnike Erasmus+ programa
U članku Zeleni savjeti za prijavitelje i korisnike Erasmus+ programa doznajte korisne informacije kako implementirati zelene prakse u projekte koje provodite ili planirate provoditi.
Korisna literatura i inspiracija
"Ozelenjavanje" sektora mladih
koliko ste odgovorni prema okolišu i kako postat bolji
priručnik za provedbu izvannastavanog edukacijskog programa za održivi razvoj
praktičan alat za učenje o održivom razvoju i primjeni stečenog znanja
Proučite sve ogledne zelene Erasmus+ projekte
Proučite ogledne zelene projekte Europskih snaga solidarnosti