• Crna slova
  • Bijela slova
  • Zadane boje
  • Manja slova
  • Veća slova
  • Zadana slova
  • Font za disleksiju
  • Zadani Font
en
Erasmus logo
ZA ODRŽIVU BUDUĆNOST

Zeleni Erasmus+

Zelena ilustracija s tri lika i velikim kontejnerom koji upućuju na važnost recikliranja i zaštite prirode i okoliša

Svijet je na prekretnici klimatske krize i krize bioraznolikosti; mi smo zadnja generacija koja još može nešto poduzeti na vrijeme. Stoga treba djelovati ekološki odgovorno i živjeti na održiv način.

Okoliš i borba protiv klimatskih promjena

Poticaj projektima koji pridonose zaštiti okoliša i održivom razvoju

Dvoje mladih volontera na plaži skupljaju otpad. Djevojka čuči, a mladić stoji pored nje s vrećom za otpad u rukama. Zajedno poziraju za fotografiju.

U fokusu su zeleni projekti koji na inovativan način doprinose zaštiti okoliša, održivom razvoju ili razvoju kompetencija relevantnih za okolišnu održivost.

Zeleni projekti bi trebali u cijelosti biti osmišljeni na ekološki prihvatljivi način i u sve svoje aspekte uključiti zelene prakse - poput zelenog putovanja, zelenih aktivnosti i slično. Ovi projekti trebaju potaknuti na raspravu i učenje o zaštiti okoliša, utjecati na promjenu stavova i svakodnevnih navika te potaknuti zeleno djelovanje u društvu.

Europska komisija donijela je Europski zeleni plan koji daje smjernice za zelenu preobrazbu društva i gospodarstva EU, s ciljem poboljšanja dobrobiti i zdravlja građana te pozitivnog utjecaja na klimatske promjene.

Programi Erasmus+ i Europske snage solidarnosti obuhvaćaju širok spektar dionika u društvu te su stoga moćan instrument utjecaja na izgradnju znanja, vještina i stavova o klimatskim promjenama i održivom razvoju u EU i šire.

Za programsko područje mladih, pri razvoju europskih programa i politika uzeti su u obzir ishodi EU dijaloga za mlade koji je rezultirao formuliranjem 11 ciljeva mladih. Ti su ciljevi uključeni u Strategiju EU-a za mlade, od kojih 10. cilj glasi „Održiva i zelena Europa“: „postići društvo u kojem su svi mladi ekološki aktivni, obrazovani i sposobni napraviti promjenu u svojemu svakodnevnom životu“.


Brojni korisnici programa Erasmus+ i Europske snage solidarnosti već u svojim projektima uvode zelene prakse te ostvaruju znatan učinak na sudionike, lokalnu zajednicu, sveopću javnost, te naravno, na prirodu.

Donosimo njihove priče!

Solidarnost za zelenu Dalmaciju

S projektom „Solidarity for Green Dalmatia“ udruga Sunce omogućila je dugoročno volontiranje u sklopu Europskih snaga solidarnosti za tri volontera iz Makedonije. Ciljevi projekta bili su podizanje svijesti javnosti o važnosti zaštite okoliša, očuvanja prirode i održivog razvoja s naglaskom na Dalmaciju, promocija volontiranja i drugih vrijednosti Programa te omogućavanje osobnog i profesionalnog razvoja volontera. Volonteri su organizirali niz događanja i edukacija na temu ekologije, zaštite okoliša i održivog razvoja. Također su izradili online kartu obrta za popravak obuće i odjeće u gradu Splitu i Priručnik s korisnim savjetima i zanimljivim informacijama na temu konzumerizma.

Otočne ptice za spas biološke raznolikosti

U sklopu projekta „Island Birds“ udruga Biom ugostila je 4 volontera iz Portugala, Ujedinjenog Kraljevstva, Slovenije i Gruzije s ciljem podizanja svijesti o važnosti očuvanja ugroženih ptica, ali i o krizi biološke raznolikosti te nedostatku društvenih i obrazovnih sadržaja na izoliranim otocima. Doznajte kakvim su izravnim konzervacijskim akcijama željeli ne samo pomoći ugroženim pticama, već i potaknuti solidarnost u lokalnim zajednicama te promjenu stava prema održivom razvoju i zaštiti okoliša.

"Budi moja voda" za zelenije šume

„Projekt „Budi moja voda“ osmislio je Savez izviđača Hrvatske s ciljem dugoročnog očuvanja bioraznolikosti šumskog područja kroz volonterske akcije te jačanja solidarnosti u zajednici, a nastavak je na uspješni projekt Boranka (volontersko pošumljavanje opožarenih područja). Dugotrajna sušna razdoblja, rast prosječnih temperatura i mnogi drugi čimbenici dovode do potrebe dodatnih ljudskih napora u očuvanju prirode i prirodnog sklada. "Produljenje bezoborinskih razdoblja u ljetnim mjesecima direktno utječe na smanjenje uspješnosti primanja posađenih sadnica, koje se već u prvoj godini sadnje prirodno osuše i propadnu. Stoga ih je u ljetnim mjesecima potrebno zalijevati“, poručili su iz Saveza izviđača.

Ekološku odgovornost učimo od malih nogu

U(po)ZORI - U potrazi za održivim svijetom projekt je udruge Tatavaka koja u suradnji sa školama na području Zagreba, Šibenika i Zlarina educira djecu i mlade o problemu plastike te općenito problemu neodgovornog gospodarenja otpadom. Cilj je pobuditi u mladima svijest o potrebi očuvanja okoliša i prirode te ih naučiti praktičnim metodama rješavanja ekoloških problema mijenjanjem vlastitoga životnog stila.

Proučite i zelene projekte iz programa Europske snage solidarnosti - primjere dobre prakse koje je odabrala Europska komisija.

Korisni savjeti

kako do zelenijih projekata

Korisna literatura i inspiracija

"Ozelenjavanje" sektora mladih

koliko ste odgovorni prema okolišu i kako postat bolji

Plava Eko-patrola

priručnik za provedbu izvannastavanog edukacijskog programa za održivi razvoj

Održivost i rad mladih

praktičan alat za učenje o održivom razvoju i primjeni stečenog znanja

E+ diseminacijska platforma

Proučite sve ogledne zelene Erasmus+ projekte

ESS primjeri dobre prakse

Proučite ogledne zelene projekte Europskih snaga solidarnosti