Obrazovanje odraslih
Erasmus+ promiče cjeloživotno učenje za kvalitetniji život i sigurnije zaposlenje
Progam Erasmus+ u području obrazovanja odraslih nudi mogućnost obrazovanja kroz cijeli život za sve odraslih osobe, od umirovljenika preko nezaposlenih do osoba s manje mogućnosti.
Obrazovanje ranjivim skupinama u društvu pruža priliku za kvalitetniji život, a upravo to je jedan od prioriteta programa Erasmus+.
Lokalna i regionalna javna tijela, privatne i javne ustanove te organizacije koje se bave obrazovanjem odraslih (primjerice, tvrtke, gradske knjižnice, muzeji, pučka učilišta, nevladine udruge) u programu Erasmus+ sudjeluju u sljedećim projektima:
Mobilnosti u inozemstvu za osoblje i polaznike (Ključna aktivnost 1 - KA1)
Kroz ovaj projektni format organizacije šalju ili primaju zaposlenike i odrasle polaznike povezane s obrazovanjem odraslih. Aktivnosti se biraju prema potrebama ustanove i njezinih zaposlenika te polaznika kako bi se ostvarili ciljevi važni za razvoj ustanove i pojedinca.
Profesionalno usavršavanje u inozemstvu moguće je kroz praćenje rada (job shadowing) u odgovarajućim ustanovama, sudjelovanjem na aktivnostima podučavanja ili osposobljavanja. Odrasli polaznici s manje mogućnosti mogu sudjelovati na grupnoj ili pojedinačnoj mobilnosti u inozemstvu u svrhu učenja.
Trajno sudjelovanje u aktivnosti mobilnosti ustanovama i organizacijama omogućuje Erasmus akreditacija.
Partnerstva za suradnju – mala ili suradnička (Ključna aktivnost 2 - KA2)
U projektima partnerstava ustanove za obrazovanje odraslih, tvrtke, udruge ili druge organizacije zajedno osmišljavaju nove metode rada i inovativne prakse, izrađuju nove kurikule i razmjenjuju dobre prakse. Aktivnosti su usmjerene na stjecanje iskustva u međunarodnoj suradnji, korištenje novih tehnologija, jačanje organizacijskih kapaciteta i postizanje kvalitetnih inovativnih rezultata.
Natječaj za prijavu projekata mobilnosti i partnerstava objavljuje se jednom godišnje, najčešće s jednim, proljetnim rokom za prijavu, a rok za Erasmus akreditaciju je najesen.
Projekti traju od 6 do 36 mjeseci, ovisno o vrsti, aktivnostima i ciljevima. Agencija za mobilnost i programe EU dodjeljuje putem natječaja bespovratna sredstva kojima se financiraju sve projektne aktivnosti, savjetuje ustanove koje se prijavljuju i koje sudjeluju u projektima i nadzire provedbu projekata.
Zahvaljujući formatu malih partnerstava program će odsad koristiti većem spektru dionika, odnosno malim subjektima i pojedincima do kojih je teško doprijeti. Aktivnost uključuje niže iznose bespovratnih sredstava za organizacije, kraće trajanje i jednostavnije administrativne zahtjeve u usporedbi sa suradničkim partnerstvima te je namijenjena lokalnim organizacijama, organizacijama s manje iskustva i onima koje prvi put sudjeluju u programu. Moguća je kombinacija aktivnosti transnacionalnog i nacionalnog karaktera koje imaju europsku dimenziju – što će organizacijama na raspolaganje staviti više sredstava za približavanje osobama s manje mogućnosti.
Vrlo koristan alat u pripremi i provedbi Erasmus+ projekata je platforma EPALE (ePlatform for Adult Learning in Europe) koja omogućuje svim registriranim korisnicima sudjelovanje u mrežnim raspravama, konferencijama, obukama ili projektima, razmjenjivanje iskustava, resursa. Zahvaljujući rubrici Erasmus+ prostor zainteresirani mogu putem ove platforme pronaći partnere i međusobno se povezati, ali i diseminirati rezultate projekata.
Vodič kroz program Erasmus+ ključni je dokument za svakoga tko želi prijaviti projekt. Dostupan je hrvatski prijevod Vodiča kroz program Erasmus+, uz napomenu da, u slučaju razlika, prednost ima verzija na engleskom jeziku.
Kontaktirati nas možete na e-adresu: odrasli@ampeu.hr.
Upoznajte Erasmus+ ambasadore za obrazovanje odraslih!
Agencija za mobilnost i programe EU imenovala je petero Erasmus+ ambasadora za područje obrazovanja odraslih za razdoblje 2022.-2024. godine. Riječ je o iskusnim korisnicima koji su razvijali i provodili uspješne Erasmus+ projekte. Njihova uloga je promovirati Erasmus+ diljem Hrvatske, informirati o mogućnostima koje program pruža, a organizacijama zainteresiranim za sudjelovanje u programu kao i Erasmus+ korisnicima pružiti praktične savjete za što uspješniju pripremu projektnih prijedloga i provedbu projekata.