Mladi
Udruge, ustanove, javna tijela, neformalne skupine mladih i druge organizacije kroz program Erasmus+ u području mladih prijavljuju i provode projekte s ciljem osnaživanja pojedinaca – mladih osoba i osoba koje rade s mladima. Također Erasmus+ projekti pomažu osnaživanju i uključenih organizacija kao i uspostavljanju suradnje među organizacijama u Europi.
Udruge, ustanove, javna tijela, neformalne skupine mladih i druge organizacije kroz program Erasmus+ u području mladih prijavljuju i provode projekte iz dvije skupine, tj. ključne aktivnosti:
Razmjene mladih, Mobilnost osoba koje rade s mladima, Aktivnosti sudjelovanja mladih (Ključna aktivnost 1 - KA1)
Ovi su projekti usmjereni na osnaživanje pojedinaca – mladih osoba i osoba koje rade s mladima (youthworkers). Mladima pružaju priliku da uz pomoć organizacije prijaviteljice osmisle i provedu projekte različitih tematika ili da nauče više o aktivnom građanstvu, a youthworkeri imaju priliku unaprijediti vještine korisne za rad s mladima.
Erasmus akreditacija organizacijama omogućuje dugotrajnu provedbu tih vrsta projekata.
Dodatna mogućnost u okviru Ključne aktivnosti 1 je prijava projekata Discover EU za organizacije koje rade sa skupinama mladih s manje mogućnosti. Ova aktivnost omogućit će 18-godišnjacima jedinstvenu priliku da istraže i dožive Europu. Mladi se dva puta godišnje mogu samostalno prijaviti za dobivanje propusnice koja će im omogućiti istraživanje Europe. Pronađite ovogodišnji aktualni DiscoverEU 2023. info paket.
Više informacija o načinu sudjelovanja u toj aktivnosti pruža DiscoverEU mrežna stranica.
Partnerstva za suradnju – mala ili suradnička (Ključna aktivnost 2 - KA2)
Projekti partnerstava za suradnju usmjereni su na osnaživanje uključenih organizacija i uspostavljanje suradnje među organizacijama u Europi. U tim, nešto složenijim i opsežnijim projektima, ustanove, tvrtke, udruge ili druge organizacije zajedno osmišljavaju nove metode rada, donose različite inovacije, razmjenjuju dobre prakse.
Projekte prijavljuju organizacije – pojedinci ih ne mogu samostalno prijaviti, a popis prihvatljivih prijavitelja nalazi se u Vodiču kroz program Erasmus+.
U području mladih natječaj se objavljuje jednom godišnje, s najčešće dva prijavna roka po ključnoj aktivnosti (proljeće/jesen). Za Erasmus akreditaciju rok je ujesen.
Projekti mogu trajati od 3 do 36 mjeseci, ovisno o ključnoj aktivnosti, vrsti i ciljevima. Projektima se dodjeljuju bespovratna sredstva kojima se financiraju sve projektne aktivnosti.
Vodič kroz program Erasmus+ ključni je dokument za svakoga tko želi prijaviti projekt. Dostupan je hrvatski prijevod Vodiča kroz program Erasmus+, uz napomenu da, u slučaju razlika, prednost ima verzija na engleskom jeziku. Potražite poglavlja koja se odnose na područje mladih i dobro ih proučite. Kontaktirati nas možete na e-adresu: mladi@ampeu.hr
Postanite voditelj osposobljavanja i sudjelujte u pružanju podrške sudionicima, korisnicima, potencijalnim prijaviteljima i korisnicima programa Erasmus+ u području mladih i programa Europskih snaga solidarnosti te promicanju vrijednosti koje navedeni programi promoviraju, kao i jačanju sektora mladih.